fbpx
adult-application-asian-733856

Wszystko, co musisz wiedzieć o RRSO

Podczas szukania najlepszej oferty pożyczek informacja o całkowitych kosztach kredytu jest niezbędna.  Dlatego, dzisiaj chciałabym wytłumaczyć Ci, na co musisz zwracać szczególną uwagę podczas brania pożyczek krótkoterminowych lub zaciągania kredytu.  
 
Jaka jest definicja RRSO?
 

RRSO (Rzeczywista roczna stopa oprocentowania) to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym przedstawiona, aby pomóc w porównaniu oferowanych kredytów. W rzeczywistości określa ona całkowity koszt zaciągniętej pożyczki, który finalnie musi uregulować pożyczkobiorca

Jak wykorzystać RRSO w praktyce?

Dzięki tej wartości można łatwo i szybko porównać dostępne na rynku oferty. Nie musisz doszukiwać się informacji, czy ważniejsza jest wysokość oprocentowania, opłat, czy prowizji, ani jak bardzo na cenę wpływa harmonogram spłaty. Całkowity koszt wyrażony jest jedną liczbą, co upraszcza porównanie różnych ofert. Im niższy procent RRSO, tym lepsza i korzystniejsza oferta. Banki, SKOK-i, niebankowe instytucje pożyczkowe i sklepy ze sprzedażą ratalną są zawsze zobowiązane przekazać informacje na temat rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania swoim klientom. Jest to uregulowane prawnie, dzięki ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

Czy mogę wybrać pożyczkę tylko na bazie wskaźnika RRSO?
 
Nie można jednak zapomnieć, że całkowity koszt kredytu to nie jedyna wartość, która determinuje czy oferta jest dla nas korzystna. Z tego powodu nie należy rozpatrywać pożyczki wyłącznie pod tym kątem. Na przykład, kryteria takie jak maksymalny okres spłaty lub możliwość dostosowania comiesięcznych rat do indywidualnych możliwości finansowych, są równie ważne.
 
Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Ciebie pomocne, podczas rozpatrywania kolejnych ofert w przyszłości.
 
Tekst oparty na ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. 

2 thoughts on “Wszystko, co musisz wiedzieć o RRSO”

Comments are closed.